Uyuz Böceği İlaçlama

Promer Böcek İlaçlama Hizmetleri
uyuz böceği ilaçlama

Uyuz Böceği İlaçlama

Uyuz, Sarcoptes scabiei adı verilen ciltde oyuklar açarak ilerleyen küçük bir oyuk akarının neden olduğu kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu mikroskobik akarlar cildinizde aylarca yaşayabilir. Cildinizin yüzeyinde ürerler ve daha sonra içine girip yumurta bırakırlar. Akarın yuva yaptığı bölgede yoğun kaşıntı meydana gelir. Kaşıma dürtüsü özellikle geceleri daha güçlü olabilir.

Uyuz bulaşıcıdır ve bir aile, çocuk bakım grubu, okul sınıfı, huzurevi veya hapishanede yakın fiziksel temas yoluyla hızla yayılabilir. Uyuz çok bulaşıcı olduğundan, doktorlar genellikle tüm aileler veya temas grupları için tedavi önermektedir. Uyuz böceği istila edilmiş giysiler veya yatak örtüleri yoluyla da bulaşabilir. Yakın temas gerekli değildir.

Uyuz ısırıklarını ve belirgin kırmızı döküntüleri tanımak, tedaviyi daha hızlı bulmanıza yardımcı olabilir.Uyuz kolaylıkla tedavi edilebilir. Cildinize uygulanan ilaçlar uyuza neden olan akarları ve yumurtalarını öldürür. Ancak tedaviden sonra birkaç hafta hala biraz kaşınmanız olabilir.Uyuz tedavisinde evinizin ve işyerinizinde profesyonel bir firma tarafından uyuz böceği ilaçlama uygulaması ile temizlenmesi gereklidir.


Uyuz Böceği Belirtileri

Uyuz belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Genellikle şiddetli ve genellikle geceleri daha kötü olan kaşıntı

Cildinizdeki küçük kabarcıklardan veya çıkıntılardan oluşan ince, düzensiz oyuk izleri

Oyuklar veya izler tipik olarak deri kıvrımlarında görülür. Vücudun hemen hemen her yeri etkilenebilir, ancak yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda uyuz böceğinin en sık bulunduğu bölgeler:

 • Parmakların arasında
 • Koltuk altlarında
 • Bel çevresi
 • Bileklerin içleri boyunca
 • İç dirseklerde
 • Ayak tabanlarında
 • Göğüslerin çevresinde
 • Erkek genital bölgesi çevresinde
 • Kalçalarda
 • Dizlerinin üzerinde

Bebeklerde ve küçük çocuklarda, yaygın istila bölgeleri genellikle şunları içerir:

 • Kafa derisi
 • Ellerin avuç içi
 • Ayak tabanları

Daha önce uyuz geçirdiyseniz, birkaç gün içinde belirtiler ve semptomlar gelişebilir. Hiç uyuz olmadıysa, belirti ve semptomların başlaması altı hafta kadar sürebilir. Henüz herhangi bir belirti veya semptomunuz olmasa bile uyuz yayabilirsiniz.

Uyuz Böceği Neden Olur?

İnsanlarda uyuza neden olan sekiz ayaklı akar mikroskobiktir. Dişi akar, cildinizin hemen altında yuva yapar ve yumurta bıraktığı yerde bir tünel açar.

Yumurtalar çatlar ve akar larvaları, olgunlaştıkları ve cildinizin diğer bölgelerine veya diğer insanların cildine yayılabilecekleri cildinizin yüzeyine doğru ilerler. Uyuzun kaşınması, vücudunuzun akarlara, yumurtalarına ve atıklarına karşı alerjik reaksiyonundan kaynaklanır.

Yakın fiziksel temas ve daha seyrek olarak enfekte bir kişiyle giysi veya yatak örtülerinin paylaşılması akarları yayabilir.

Hayvanlar ve insanlar, kendi farklı akar türlerinden etkilenir. Her tür belirli bir konakçı türünü tercih eder ve bu tercih edilen konakçıdan çok uzakta yaşamaz.

İnsanlar, hayvan uyuz böceği ile temastan geçici bir cilt reaksiyonuna sahip olabilir. Ancak insanlar genellikle bu kaynaktan tam gelişmiş uyuz geliştiremezler, çünkü insan uyuz akarı ile temastan olabilirler.

Komplikasyonlar

Şiddetli kaşınma cildinizi kırabilir ve impetigo gibi ikincil bir bakteriyel enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. İmpetigo, çoğunlukla stafilokok (stafilokok) bakterilerinin veya bazen strep (streptokok) bakterilerinin neden olduğu yüzeysel bir cilt enfeksiyonudur.

Kabuklu uyuz adı verilen daha şiddetli bir uyuz türü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli yüksek riskli grupları etkileyebilir:

 • HIV veya kronik lösemi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan kronik sağlık koşullarına sahip kişiler
 • Hastanelerdeki veya bakım tesislerindeki insanlar gibi çok hasta kişiler
 • Bakım evlerinde yaşlı insanlar

Norveç uyuzları olarak da adlandırılan kabuklu uyuz, cildi sert ve pullu yapma eğilimindedir ve vücudun geniş alanlarını etkiler. Çok bulaşıcıdır ve tedavisi zor olabilir.

Normalde, uyuz olan birinin yaklaşık 10 ila 15 akarı vardır. Bunun tersine, kabuklu uyuz olan biri milyonlarca akar tarafından istila edilmiş olabilir.

Yeniden İstilayı Önleme

Yeniden istilayı önlemek ve akarların diğer insanlara yayılmasını önlemek için şu adımları izleyin:

 • Tüm giysileri ve çamaşırları temizleyin. Tedaviye başlamadan üç gün önce kullanılan tüm giysileri, havluları ve nevresimleri yıkamak için sıcak, sabunlu su kullanın. Yüksek ısıda kurutun. Evde yıkayamayacağınız çamaşırları kuru temizleme.
 • Akarları aç bırak. Yıkayamayacağınız eşyaları ağzı kapalı bir plastik poşete koyup birkaç hafta garajınız gibi alışılmadık bir yerde bırakmayı düşünün. Akarlar, yemeksiz birkaç gün sonra ölür.
Teklif İste İletişim
E-bülten'e kayıt olun!
E-bülten'e kayıt olarak Promer İlaçlama Şirketi yeniliklerinden haberdar olun!